Citel DS50VGPV-1500G/51 PV Surge Protector 1500VDC 40kA DIN Rail SPD
  • Vendor:Citel
We currently have 1 in stock.
Availability: In Stock
Nominal PV Voltage: 1250 Vdc
Maximum Operating Voltage (Ucpv): 1500 Vdc
Discharge Current: Nominal (In) 15 kA / Maximum (Imax) 40 kA per pole
Technology: Patented VG Technology (MOV+GSG) with zero leakage current
Protection Mode: Common and Differential mode (+/-/PE)
Mounting: 35mm DIN Rail mount (IP20 protection)