NEW WAGO 750-460 4-Channel Analog Input Module AI PT100/RTD PLC I/O System
  • Vendor:Wago
We currently have 1 in stock.
Availability: In Stock
  • Brand: WAGO
  • Model/Part Number: 750-460 (ID 51212431)
  • Input Type: 4-channel analog input (for Pt100/RTD resistance sensors)
  • Supply Voltage: 5 VDC (via system voltage DC/DC)
  • Current Consumption: 65 mA (internal system supply)
  • Resolution: 0.1 C (over entire temperature range)
  • Temperature Range: -200 C to +850 C (Pt sensors)
  • Connection Technology: 8 x CAGE CLAMP spring pressure connections
  • Physical Dimensions: 12 mm x 100 mm x 69.8 mm (W x H x D)