Allen Bradley 100-A18ND3 Contactor 18A 110-120V 3P with 195-FA40 Aux Contact
  • Vendor:Allen Bradley
We currently have 2 in stock.
Availability: In Stock
Contactor Part Number:100-A18ND3 (Series C)
Auxiliary Contact Part Number:195-FA40 (Series A)
Coil Voltage:110V AC (50Hz) / 120V AC (60Hz)
Current Rating:18 Amps continuous; 600V AC maximum
Contact Configuration:3 Main Poles (NO) + 4 auxiliary NO contacts (via 195-FA40 block)
HP Ratings:5HP @ 230V, 10HP @ 460V, 15HP @ 575V (3-Phase)