Eaton FAZ-C20/1-NA 20A 1 Pole Miniature Circuit Breaker 277VAC 48VDC
  • Vendor:Eaton
We currently have 1 in stock.
Availability: In Stock
Current Rating: 20 Amps
Number of Poles: 1-Pole
Trip Curve: C Curve (magnetic trip between 5 and 10 times rated current)
Voltage Ratings: 277 VAC (UL 489), 240 VAC (IEC), 48 VDC
Interrupting Rating: 10 kAIC (UL), 15 kA (IEC)
Mounting: 35mm DIN Rail