Eaton Moeller FAZ-C15/1-SP 15A 1-Pole 15kA Miniature Circuit Breaker 167262
  • Vendor:Eaton
We currently have 4 in stock.
Availability: In Stock
Model/Part Number: FAZ-C15/1-SP / 167262
Amperage Rating: 15 A
Number of Poles: 1-pole (Single-pole)
Tripping Characteristic: C Curve (510 times rated current)
Voltage Rating: 240/415 V AC / 277 V AC (UL) / 48 V DC
Breaking Capacity: 15 kA (IEC/EN 60947-2) / 10 kA (UL 1077)
Mounting: 35mm DIN rail mount