NEW Allen Bradley 140M-F8E-C25 Motor Protection Circuit Breaker Frame F 25A
  • Vendor:Allen Bradley
We currently have 18 in stock.
Availability: In Stock
  • Series: C
  • Type: Motor Protection Circuit Breaker (MPCB)
  • Current Rating: 25 Amps (Adjustable Thermal Trip 1825A)
  • Frame Size: Frame Size F
  • Interrupt Capacity: High Breaking Capacity (up to 100 kAIC)
  • Magnetic Trip: Fixed at 13 x In (approx. 325A)
  • Trip Class: Class 10 (Adjustable Overload Protection)
  • Mounting: 35 mm DIN Rail or Panel Mount