NEW DH-Robotics PGC-300-60-W-S Electric Collaborative Parallel Gripper 6kg IP67
  • Vendor:DH-Robotics
We currently have 1 in stock.
Availability: In Stock
Brand:DH-Robotics
Model/Part Number:PGC-300-60-W-S (S/N: 34102798)
Gripping Force:Adjustable from 80 N to 300 N
Stroke:60 mm total opening/closing range
Recommended Payload:Up to 6 kg (13.2 lbs)
Communication Interface:Standard Modbus RTU (RS485) and Digital I/O
Ingress Protection:IP67 rated for harsh industrial environments
Operating Voltage:24V DC 10% with 2A peak current