NEW Pack of 4 Iscar PENTA 24N100P005 IC1008 Carbide Grooving Cutoff Inserts
  • Vendor:Iscar
We currently have 1 in stock.
Availability: In Stock
Brand/Series:Iscar PentaCut (PENTA 24)
Part Number/EDP:PENTA 24N100P005 IC1008 / 6003381
Material/Grade:Carbide with PVD TiAlN+TiN coating (Grade IC1008)
Cutting Width (CW):1.00 mm (0.0394 in)
Corner Radius (RE):0.05 mm (0.0020 in)
Maximum Cutting Depth (CDX):6.5 mm (0.256 in)