NEW Phoenix Contact 1232243 CHARX PS-M2/3AC/1000DC/30KW DC Fast Charging Module
  • Vendor:Phoenix Contact
We currently have 3 in stock.
Availability: In Stock
Model/Part Number:1232243 (CHARX PS-M2/3AC/1000DC/30KW)
Nominal Output Power:30 kW
Output Voltage Range:150 V DC to 1000 V DC
Input Voltage:3-Phase, 3x 340 V AC to 530 V AC (Nominal 400480V)
Output Current:0 A to 100 A
Mounting:19-inch Rack Mounting (3U Height)
Communication Interface:CAN bus for system integration
Efficiency:> 95% at output loads greater than 50%