NEW Phoenix Contact 1236538 EV-T1G2CC-DC40A-7.0M10ASBK11 DC Charging Cable 40A
  • Vendor:Phoenix Contact
We currently have 3 in stock.
Availability: In Stock
Model/Part Number:EV-T1G2CC-DC40A-7,0M10ASBK11 (Ord.No. 12 36 53 8)
Charging Standard:CCS Type 1 (Combined Charging System)
Current & Voltage:40A Permanent Rating / 1000V DC
Cable Length:7 Meters (Approx. 23 Feet)
Cable Structure:3 x 10 AWG + 2 x 3 x 18 AWG