NEW Phoenix Contact 2900445 PLC-BPT-24DC/21 Base with 2961121 Relay
  • Vendor:Phoenix Contact
We currently have 2 in stock.
Availability: In Stock
Input Voltage:24V DC
Contact Type:1 PDT (SPDT) changeover contact
Contact Material:Silver Tin Oxide (AgSnO) with hard gold plating
Switching Capacity:6A max continuous current (gold layer destruction threshold)
Connection Style:Push-in terminal connection for tool-free wiring
Mounting:Standard DIN rail NS 35/7,5 or NS 35/15
Width:Ultra-slim 6.2 mm housing for high-density applications