NEW Phoenix Contact 2961121 REL-MR-24DC/21AU Relay 24VDC 6A SPDT Gold Contact
  • Vendor:Phoenix Contact
We currently have 3 in stock.
Availability: In Stock
Part Number: 2961121 (Model: REL-MR-24DC/21AU)
Contact Configuration: SPDT (1 Form C)
Contact Material: AgSnO, hard gold-plated for high signal integrity
Nominal Coil Voltage: 24V DC
Switching Capacity: 6A (Standard) / 50mA (Continuous gold layer protection)