Sandvik Coromant RF123E15-1616B CoroCut 1-2 Parting Grooving Tool Holder
  • Vendor:Sandvik
We currently have 1 in stock.
Availability: In Stock
  • Model Number:
    RF123E15-1616B
  • Series:CoroCut 1-2 (Size E)
  • Shank Dimensions:16mm x 16mm Rectangular
  • Maximum Cutting Depth (CDX):15mm (0.5906")
  • Functional Length (LF):125mm (4.921")
  • Hand Direction:Right Hand (RH)
  • Insert Compatibility:CoroCut 2 Size E (N123E2 Series)
  • Clamping Mechanism:Top Clamp Screw (4 Nm Torque)