SICK MLSE-0500A2NP0 1090690 Magnetic Line Guidance Sensor CANopen 500mm
  • Vendor:Sick
We currently have 2 in stock.
Availability: In Stock
Part Number:1090690
Model:MLSE-0500A2NP0 (MLS Series)
Detection Range:500 mm (Resolution: 1 mm / Repeatability: 1 mm)
Communication Interface:CANopen
Supply Voltage:9 V DC to 30 V DC
Connection Type:0.3 m PUR cable with M8 male connector, 4-pin
Enclosure Rating:IP65, IP67, IP68 (Rugged Aluminum housing)
Dimensions:505 mm x 14 mm x 20 mm (W x H x D)