Unitronics UMM-0030EAB-B3 AC Servo Motor 3kW 400V 3 Phase 2000RPM IP65
  • Vendor:Unitronics
We currently have 1 in stock.
Availability: In Stock
Model Number:UMM-0030EAB-B3
Rated Power Output:3.0 kW (approx. 4.02 HP)
Input Voltage:AC 400 V, 3-phase (Range: 380440 VAC)
Rated Current:8.8 A
Rated Speed:2000 r/min (Maximum speed: 3000 r/min)
Continuous Torque:14.3 Nm
Encoder:Integrated 23-bit absolute encoder
Protection Rating:IP65 dust-tight and water-resistant enclosure
Holding Brake:Includes integrated 24VDC electromagnetic brake